Skip to content Skip to footer

Jsme tady už rok!

Hned třetí den po útoku ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 otevřeli Veronika Hilská a Martin Kroh ze Sportovního klubu Meteor Praha prostory bývalého hostelu ukrajinským uprchlíkům. Za rok trvání války našimi ubytovacími a integračními službami prošlo přes 250 osob, většinou matek s dětmi.

 

 „Byly to emočně silné příběhy, chvíle, kdy nepřemýšlíte, kolik jste za ten týden naspali hodin. Vidíte reálné lidi, kteří před vámi stojí v březnu v županu, žabkách a s igelitkou. Vyčerpané maminky a děti, které okamžitě usnou vsedě v rohu recepce, zatímco vyplňujete s jejich mámou a babičkou potřebné formality,“ vzpomíná na začátky ředitelka a zakladatelka Meteoru pro Ukrajinu Veronika Hilská. Podařilo se jí pro svůj projekt strhnout řadu podporovatelů, spolupracovníků a partnerů, díky kterým Meteor pro Ukrajinu funguje už rok.

 

Za prvních 365 dní války našimi službami prošlo 250 uprchlíků, 40 % z toho dětí. Průměrně v ubytovně s maximální kapacitou 99 osob strávili ve dvou-až třílůžkových pokojích 108 dní. Zhruba třetina z nich se vrátila zpátky na Ukrajinu, další míří za svými příbuznými jinde v Evropě nebo se snaží začít od nuly třeba v Kanadě. Většina ubytovaných v Meteoru pro Ukrajinu si ale v Praze našla práci, téměř všechny děti se úspěšně zapojily do českého vzdělávacího sytému a například česky už umí daleko lépe než jejich rodiče, se kterými do České republiky přijely.

 

Přestupní, ne konečná stanice

 

Meteor pro Ukrajinu od samého začátku funguje na komunitním principu vzájemné pomoci. Ubytovaní se například podílejí na úklidu společných prostor, účastní se společných setkání a pravidelných individuálních konzultací s vedením organizace. Díky tomu můžeme flexibilně reagovat na měnící se životní situace svých klientů, jejichž potřeby se za rok války proměnily. Meteor pro Ukrajinu se jim tak přizpůsobil rozšířenou nabídku služeb, kromě ubytování ukrajinským uprchlíkům zprostředkovává jazykové kurzy, psycho-sociální pomoc, poradenství při komunikaci s úřady, školami, doktory, ale nabízíme také pomocnou ruku při hledání zaměstnání a následného ubytování.

sledujte nás