Skip to content Skip to footer

Pomáháme uprchlíkům zvyšovat pracovní kvalifikaci

Ukrajinští uprchlíci v Česku často pracují, zatím ale nenachází uplatnění pro svou relativně vysokou pracovní kvalifikaci. Dvě třetiny z pracujících si oproti své kvalifikaci pohoršily, přes 40 % pak výrazně, když místo specializovaných pozic působí na nekvalifikovaných. Často tak pracují za malé odměny. Pouze pětina pracujících uprchlíků říká, že jim zdejší platy stačí na živobytí, aniž by potřebovali příjmy z Ukrajiny či podporu. V uplatnění by jim pomohla lepší čeština, na kurzy ale chodí pouze třetina z nich.

Situaci může zlepšit bezplatná výuka češtiny, uznávání kvalifikací a větší dostupnost předškolního vzdělávání. Jeho absence rodičům znemožňuje docházení do jazykových kurzů i do samotného zaměstnání. Tato a další opatření by mohla zvýšit počet v Česku pracujících uprchlíků ze současných 41 %, zlepšit využití specializací v české ekonomice a omezit riziko tlaku na mzdy v oborech s nižší kvalifikací.

My se snažíme našim klientům zajistit různé kurzy, které jim mohou pomoci při hledání práce. Kromě kurzů češtiny, zajištění sociální pracovníků a kurzů ohledně orientace na pracovním trhu se snažíme zajistit také praktické kurzy. Jednám z takových kurzů byl právě Microsoft word.

Děkujeme firmě Global Payments CZ , díky které se několik u nás ubytovaných naučilo něco nového o programu Microsoft Word. Díky novým znalostem mají možnost přidat si novou dovednost na svoje životopisy a možná i získat o něco lepší práci, než kterou mají nyní.

sledujte nás