Skip to content Skip to footer

Veronika Hilská se ohlíží za prvním rokem Meteoru pro Ukrajinu

Hned třetí den po útoku ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 otevřeli Veronika Hilská a Martin Kroh z SK Meteor Praha prostory bývalého hostelu ukrajinským uprchlíkům. Jen za prvních 365 dní války našimi službami prošlo přes 250 uprchlíků, 40 % z toho dětí. Průměrně v ubytovně s maximální kapacitou 99 osob strávili ve dvou- až třílůžkových pokojích 108 dní. Při příležitosti prvního výročí Meteoru pro Ukrajinu přinášíme rozhovor s ředitelkou naší neziskové organizace, Veronikou Hilskou.

 

Když se někomu podaří úspěch v životě – tyhle chvíle mám fakt ráda

„Hodně mě oslovilo to, že naše bezprostřední okolí, to znamená lidé, kteří sportují na Meteoru, naše rodina, známí i neznámí lidé, to znamená lidi uvnitř komunity i mimo ni začali spontánně a hodně pomáhat,“ vysvětluje Veronika Hilská, “brali si dovolenou v práci, a místo toho, aby dělali manažera v bance, přišli sem a měli chuť pracovat rukama, dělali cokoli, co bylo potřeba – úplně všichni. Hodně mě překvapili naši teenageři a děti, kteří byli úplně první impuls. A udělali tu možná úplně nejhorší počáteční práci, kdy se zaktivizovali přes sociální sítě a vytvořili dvoudenní víkendovou brigádu a připravili tenhle hostel na první příchod uprchlíků – bez nároku na cokoliv. To mně dávalo sílu sem chodit třeba i o víkendu, protože to byl běh na dlouhou trať a současně slušný sprint. Když jsem přemýšlela o tom, jaký příběh mi nejvíc utkvěl, tak vidím děti. Když k tobě přiběhnou a obejmou tě, je to super. Víš, že třeba odjíždí někam do bezpečí, že už si rodiny našly ubytování, že se přišly rozloučit, tyhle chvíle mám fakt ráda – když se někomu podaří úspěch v životě. A že jich je hodně.”

Zhruba třetina z nich se vrátila zpátky na Ukrajinu. Další míří za svými příbuznými jinde v Evropě nebo se snaží začít úplně od nuly, třeba v Kanadě. Většina ubytovaných v Meteoru pro Ukrajinu si ale v Praze našla práci. Téměř všechny děti se úspěšně zapojily do českého vzdělávacího systému a například česky už umí daleko lépe než jejich rodiče, se kterými do České republiky přijely.

Vedle vzpomínek na dětské klienty jsou pro Veroniku Hilskou důležité také momenty setkání s ubytovanými maminkami nad šálkem ranní kávy: „Pomáháš jim nebo ony mně překonat první šok z toho, že spadly bomby na nemocnici – což nám dneska přijde normální, nebo na školu, na což už jsme si zvykli, že se děje. V té době to byly ale velké věci.“ Meteor pro Ukrajinu od samého začátku funguje na komunitním principu vzájemné pomoci a tolerance. Ubytovaní se například podílejí na úklidu společných prostor, účastní se společných setkání a pravidelných individuálních konzultací s vedením naší neziskové organizace. Díky tomu můžeme rychle a flexibilně reagovat na jejich měnící se životní situace. Jejich potřeby se za rok války proměnily.

Pořád mi to ještě dává smysl

A jak se proměnil Meteor pro Ukrajinu Veroniku? „Mně se hodně změnil život. Pracovně jsem se začala věnovat tomuhle projektu a na zadní koleji pořád bublá moje původní profese, což je super. Zjistila jsem o sobě, že jsem vytrvalá, že jsem to zvládla, že jsme to vydrželi. Mě hodně žene můj vnitřní motor, nacházím vnitřní smysl našeho konání v tom, že Ukrajina nám vlastně pomáhá, protože bojují za naši věc taky. A tohle je jedna z možností, jak to vrátit. Dává mi to smysl. Pořád mi to ještě dává smysl, co děláme. Děkuju všem, kteří pomohli. Protože bez toho by to opravdu nešlo, a není to fráze, bez toho by to prostě nešlo.“

S pokračující válkou se bohužel mnoho ukrajinských rodin nemá kam vracet. Kromě nabídky ubytování se proto orientujeme na integraci dětí i dospělých do české společnosti. Zprostředkováváme jim tolik potřebné jazykové kurzy, psycho-sociální pomoc, poradenství při komunikaci s úřady, školami, doktory, ale nabízíme také pomocnou ruku při hledání zaměstnání a následného ubytování. Chcete nám pomoci pomáhat? Budeme moc rádi, když se zařadíte mezi naše dárce, podporovatele, sponzory nebo dobrovolníky. Všechny podstatné informace najdete v záložce chci pomáhat. Děkujeme!

sledujte nás